Pěstování magnólie

Magnólie je rostlina, jejíž květy vyvolávají brzy na jaře obdiv snad u každého, kdo se třeba jen přiblíží jejich blízkosti. Magnólie zahrnuje přes dvacet druhů opadavých keřů a stromů – pochází z tropického a subtropického pásu jihovýchodní Asie, avšak i v našich podmínkách se jí velmi dobře daří.

magnolie

Slunné a chráněné místo

Magnólie vyžaduje slunné místo, pokud možno chráněné před severními větry. Vzhledem k tomu, že nakvétá velice brzy – obvykle v průběhu dubna, ale záleží na počasí, jsou květy náchylné i na sebemenší mráz.

Rašelina s přídavkem kompostu

Důležitá je také správná volba zeminy – magnólie nemají rády vápno, nejlépe se jim tak bude dařit v mírně kyselé, propustné půdě, vhodný je přídavek kompostu. Na povrch se doporučuje nasypat mulč, který chrání od přílišného prosychání. Kořenový systém magnólie je povrchový, dávejte tedy zvýšený pozor při okopávání, které není kolem rostliny nejvhodnější.

Kdy vysazovat?

Magnólie nemají rády přesazování, pečlivě se tedy rozmyslete, kde by pro rostlinu, nebo i více rostlin bylo nejlepší místo. Pamatujte, že většina druhů dorůstá vysoké výšky – až 6 metrů a je potřeba počítat i s nároky do prostoru.

Jedná se o pomalu rostoucí rostlinu, pokud se chcete co nejdříve těšit ze záplavy květů, pořiďte si již vzrostlejší kousek.

Minimalizujte ořezávání

Magnólie by se neměly ořezávat. Špatně totiž obrůstají a navíc dochází k porušení struktury korunky. Pokud přesto nějaká větev překáží, opatrně ji odstraňte – spíše však pouze ty menší, nezapomeňte na ošetření takto vzniklých ran.

Magnólie není vůbec náročná na pěstování, jak si většina lidí mylně myslí, základem je slunné a kryté místo. Keř nebo strom rozkvétá v nejrůznějších barvách v závislosti na konkrétním druhu – může se jednat o bílé, růžové, oranžové, červené nebo i fialové odstíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *