Výhody topení dřevem

Topná sezona je v plném proudu, a přesto, že letos zatím nepanuje to pravé zimní počasí, to neznamená, že byste snad přespříliš ušetřili za vytápění. Je to dáno hlavně tím, že ač jsou vyšší venkovní teploty, je po většinu dnů na mnoha místech zataženo nízkou inverzní oblačností. A díky nedostatku slunečních paprsků je i v interiérových prostorech bydlení navozen pocit chladu.

Krbová kamna

Většina lidí dnes topí plynem, někteří i elektřinou a je mezi námi stále hodně těch, kteří mají kotle na pevná paliva. Asi nejrozšířenějším pevným palivem je uhlí – to má však velkou nevýhodu co do ekologičnosti. V této oblasti je daleko lepší topit dřevem, to s sebou přináší množství výhod.

Ekologické topení bez skleníkových plynů

Prvním důvodem, proč topit dřevem, je absence tvorby skleníkových plynů. Díky kvalitnímu dřevu tak nebudete příliš znečišťovat životní prostředí. Hlavně v době inverze to bude v okolí vašeho bydlení znát, tomu věřte.

Vysoká výhřevnost

Dřevo má také vysokou výhřevnost, samozřejmě, že však záleží hodně na tom, jakým dřevem topíte. Základem je suché dřevo. Mokré dřevo může nadělat zejména v komínovém systému opravdu hodně škody, na to je nutné myslet. A jaká je tedy vlastně průměrná výhřevnost dobrého dřeva? Jeden kilogram se pyšní 4,3 kWh a to není opravdu málo.

Levný zdroj tepla

Dřevo je v porovnání s ostatními surovinami pro vytápění bezkonkurenčně nejlevnější. Pokud byste topili pouze dřevem, nebo jím alespoň přitápěli, lze ušetřit nemalé výdaje.

Pro efektivní topení dřevem je však nutný výběr správného kotle, popřípadě krbu. Netvrdíme, že by se dřevem nedalo topit i v klasických kotlích určených primárně například na spalování hnědého nebo černého uhlí, avšak určitě nedocílíte takového efektu, jako když budete topit v zařízení, speciálně k tomuto určenými.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *