Nízkoenergetické domy – kolik můžou ušetřit

Bydlení v nízkoenergetických domech zažívá v posledních několika letech zvýšený boom. A není se čemu divit, nejen, že je stylové, ale přináší i spoustu dalších výhod. Tak například můžete výrazně ušetřit za energie.

Konstrukce nízkoenergetických, nebo-li pasivních domů, je navržena tak, aby docházelo k co nejmenším tepelným ztrátám. Jsou využity nejmodernější stavební technologie a materiály. Výsledkem je skutečnost, že pokud se rozhodnete bydlet v nízkoenergetickém domě, můžete bez problémů během jednoho měsíce ušetřit i několik tisíc korun. Je zřejmé, že jiné je to v zimním, a jiné naopak v letním období. Suma sumárum vám to však může ve výsledném ročním zúčtování za energie mile překvapit – kolikrát totiž zaplatíte klidně i o deset, ve výjimečných případech i o dvacet tisíc méně.

Minimální tepelné ztráty

Základem ušetření jsou bez pochyb minimální tepelné ztráty a to dokonce i v zimních měsících. Je to způsobeno nejen kvalitním zateplením fasády, ale i vhodnou základní deskou. Samozřejmě se u novostaveb nezapomíná ani na zateplení střechy.

Pasivní domy mohou být zhotoveny buď v podobě na první pohled klasických, zděných budov, nebo i dřevostaveb. Dřevo je také výborným tepelným izolantem.

TIP: Tipy na výběr tepelného čerpadla přehledně na Abeceda-cerpadel.cz

Moderní stavební prvky

Kromě fasády, zateplení základu a střechy, se u pasivních domů nepodceňují ani další stavební prvky. Jedná se zejména o okna a dveře. Dnes se již nevyužívají pouze plasty, ale především u dřevostaveb se pochopitelně začínají vracet prvky ze dřeva.

Adekvátní způsob vytápění

O to, abyste ušetřili v průměru deset tisíc korun, i více za rok, se kromě zateplení a volbě vhodných materiálů konstrukce postarají také vytápěcí systémy. V pasivním domě se jedná vždy o individuální řešení, které je v každém případě zhotoveno na míru. Žádnou zvláštností již dnes není například ani využití tepelných čerpadel, které se vyznačují sice vysokou pořizovací cenou, do které se však vzhledem k budoucímu výraznému ušetření vyplatí investovat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *