Zbavte se vlhkosti v domě

Nejen u starších domů se majitelé často potýkají s nadměrnou vlhkostí, která má za následek tvoření nehezkých map na stěnách, kroucení dřevěných materiálů a celé řady dalších nepříjemností, které s vlhkostí v domě přímo souvisí. Dá se na vlhkost najít účinný lék? Kdy si vystačíte sami a kdy bude třeba obrátit se na odborníka? Odpovědi naleznete v našem dnešním příspěvku.

Jak vzniká v domě vlhkost

Kde se v domě vzala vlhkost je základní otázka, na kterou si musíte odpovědět, abyste se mohli vlhkosti účinně bránit. Důvodů, proč vlhkost v domě vzniká, je mnoho a my si uvedeme ty nejčastější z nich. Vlhkost se do domu může dostat pomocí spodní vody nebo následkem špatných stavebních podmínek. Sem patří například skutečnost, že pokud máte v blízkosti domu asfaltový chodník, který odtoku vody brání, míří právě tak k vám domů. Stejně tak je tomu i v případě, že bydlíte poblíž silnice a do vašeho doma tak společně s vlhkostí proniká i značné množství soli, které sebou nese celou řadu dalších nepříjemností a to od rozkládání omítky až po nepříjemné plísně. Příčina vlhkosti ale může být také úplně primitivního rázu, a proto si nejdříve překontrolujte, zda zvýšená vlhkost v domě není způsobena netěsnícími okapy, poničenou střechou, prasklým kanalizačním vedením a podobně. Pokud najdete příčinu sami, pak už také víte, jak ji vyřešit. Stačí opravit okap nebo střechu a je po problému. Jestliže se vám ale stále nedaří nalézt příčinu zvýšení vlhkosti, bude třeba se obrátit na odborníka, který se pokusí objevit, odkud vlhkost proudí a poradí vám, jak se jí co nejrychleji zbavit.

Tip pro vás: Sledujte magazín o cvičení a internetové novinky.

Kontrola vlhkosti

A jak taková kontrola odborníkem v domě probíhá? Nejprve si prohlédne místo, kde se vlhkost v interiéru projevuje a následně vám položí několik základních otázek, které mu pomohou s identifikací místa, kde vlhkost pramení. Zajímat se bude jak o stavbu samotnou, tak o blízké okolí, podsklepení a podobně, protože to vše jsou indicie, které mu velmi pomohou. Poté, co nalezne, co vlhkost v domě způsobuje, navrhne vám, jak se jí zbavit. Zde ho bude nejvíce zajímat, do jak velkých oprav jste ochotni investovat. Ve většině případů jde příčina vzniku vlhkosti opravit mechanicky, ale bohužel někdy to možné není. V takovém případě nezbývá nic jiného, než alespoň odstranit důsledky vlhké domácnosti a učinit taková opatření, aby k nim již nedocházelo. Toho lze dosáhnout například speciálními izolačními povrchy, které se umístí na stěnu a budou v budoucnu účinně odsávat vlhkost. Majitelům se také doporučí místnost často větrat. Pro rychlé zbavení vlhkosti, lze použít sušičku vzduchu, aby bylo možné aplikovat izolační vrstvy. Rozhodně nelze sušičku využívat dlouhodobě, jelikož spotřebovává zbytečně velké množství elektrické energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *