Zapomeňte na klavír či klarinet. Pod stromečkem byl nejčastější cajon

Co Čech, to muzikant. Snad v každé rodině se najde někdo, kdo umí hrát aspoň na jeden hudební nástroj. Hitem loňských Vánoc v ČR byl mezi nástroji cajon, perkusivní nástroj, který se dá využít i jako designový doplněk domácnosti. Když ale necháme stranou tyto speciality, na jaké nástroje se nejčastěji hraje?

Cajon (vysloveno „kachon“) má tvar bedýnky. Ostatně název pocházející ze španělštiny znamená přímo „bedýnka“. U některých typů by si neznalý člověk ani nevšiml, že jde o hudební nástroj. V bedýnce se však nachází laditelné struny. Pokud to s nimi opravdu umíte, dokážete napodobit bicí nástroje. Oproti klasickým bicím je však cajon prostorově úsporný a také tišší, takže si na něj můžete zahrát i v bytě. Cajonů se loni prodalo téměř o čtvrtinu více než v roce předchozím, pod stromečkem je našla spousta Čechů.

Tradiční jsou kytary a piana

Nejklasičtějšími hudebními nástroji, na něž hraje největší množství lidí, jsou samozřejmě kytara a piano. Jsou cenově dostupné a naučit se na ně hrát základy není až tak složité. Spoustu pomoci najdete na internetu. Kytary jsou populární i díky snadné přenosnosti. Zahrajete si doma, stejně tak u táboráku. Můžete si hrát jen pro sebe, nebo kytaru připojit na HIFI reproduktory.

Popularita pian zase vzrostla s jejich elektronickými verzemi. Už nemusíte mít doma spoustu místa na celý velký klavír.

Bodují bicí, saxofony i klarinety

Na kytaru či klavír si krásně zahrajete i sólo, lze je doprovodit zpěvem. Z nástrojů, které se hodí do kapely, jsou populární zejména bicí, saxofony nebo klarinety. Dost lidí hraje třeba také na housle, možná znáte Vanessu Mae, jež ukázala, jak krásně se dají housle využít pro moderní hudbu. I housle jsou cenově dostupným nástrojem.

Hra na hudební nástroj je rozhodně koníčkem, do nějž se vyplatí investovat. A nikdy není pozdě s ním začít!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *