Nejhlubší stanice metra

‍Moskevské metro je impozantním technickým dílem. Je také dost strašidelné. V labyrintu stanic se mísí stalinistická velkolepost s postapokalyptickým peklem. Mramorové sloupy, lustry a pozlacené lišty se snoubí s tlumeným osvětlením, graffiti, požáry na kolejích a zatopenými tunely. Některá nádraží jsou tak strašidelná, že je městští badatelé označili za „nejděsivější místo na světě“. Nemyslíme si, že jsou tak strašidelná jako třeba opuštěný blázinec nebo zapomenutý les plný mrtvol… ale jsou dost strašidelná! Zde jsou některé z nejstrašidelnějších stanic metra v Moskvě:

Krasnye Vorota

Stanice Krasnyje Voroty byla postavena v roce 1935, v roce otevření moskevského metra. Jedná se o celkem standardní stanici ve stalinském stylu s tradiční ruskou rubínově červenou barvou, zlaceným obložením a dekorativními vzory. Není to však jen architektonický skvost. Je to také místo historického významu. V roce 1941, během druhé světové války, se stala místem válečné tragédie. Během těžkého ostřelování byl jeden ze vstupů do stanice metra zasažen dělostřeleckým granátem. Lidé uvnitř byli rozdrceni padající střechou stanice: zemřelo 12 až 15 osob. Krasnyje Vorota se nachází v těsné blízkosti Kremlu a slavného Rudého náměstí. Je to také jedna z nejhlubších stanic metra – a jedna z nejděsivějších.

Majakovská

Jedna z nejikoničtějších stanic v Moskvě, Majakovská, je také jednou z nejstrašidelnějších. Navrhl ji architekt Vladimir Ščuko ve stalinistickém stylu: představte si spoustu mramoru, zlacených ozdob a soch sovětských hrdinů. Stanice byla dokončena v roce 1938, pět let po otevření prvních moskevských stanic. Majakovská je další stanice s temnou válečnou historií. Byla vyhozena do povětří ustupujícími sovětskými vojsky, která se snažila zabránit nacistickým jednotkám v přístupu ke Kremlu. Po válce byla stanice v roce 1946 obnovena. Byla znovu otevřena s novým designem, ale se stejným názvem. Stanice je součástí Neglinnaja nábřeží – významného místa v Moskvě, které spojuje nejvýznamnější památky města: Kreml, Rudé náměstí, Velké divadlo a obchodní dům GUM. Majakovskaja je jednou z nejhlubších stanic s hloubkou 60 metrů (197 stop). Je to také jedna z nejkrásnějších a nejzdobnějších stanic moskevského metra. Je na ní ale také něco strašidelného.

Kulturní park

Tato stanice se nachází na lince Sokolničeskaja. Byla postavena v roce 1953 a pojmenována podle nedalekého Parku kultury. Park kultury byl postaven ve 30. letech 20. století za účelem pořádání výstav a veletrhů. Nikdy nebyl dokončen, ale zůstal důležitou součástí průmyslové historie Moskvy. Samotné nádraží je mohutný, impozantní prostor, a když jste uvnitř, máte pocit, že cestujete tajným sovětským bunkrem. Působí velmi utilitárním dojmem. Stěny nádraží mají jednotvárnou šedou barvu. Koleje jsou pod betonovým stropem. Osvětlení je tlumené a strašidelné. A výzdoba je docela jednoduchá. Je to jedna ze stanic, kde jsou na dlaždicích po okraji podlahy vyobrazeny sovětské propagandistické plakáty. V tomto případě jde o soubor obrázků se symboly kulturních a průmyslových aktivit.

B Itemanovskaja

Tato stanice byla otevřena v roce 1952 na trati Arbatsko-Pokrovskaja. Pojmenována byla podle nedaleké ulice Itemanovskaja Ulica. Stanice se nachází pod velmi frekventovanou silniční křižovatkou, která byla postavena na místě bývalé vesnice. Ve 30. letech 20. století se vláda rozhodla na tomto místě postavit nové obytné domy. Oblast byla pojmenována „Žukovskoje“, podle nedalekého letiště Žukovskij. Letiště bylo postaveno ve 30. letech 20. století a sloužilo jako výzkumná laboratoř letectva. Sloužilo také ke zkušebním letům vojenských letadel. Samotná stanice má velmi standardní stalinský design. Je to šedivý, utilitární prostor. Jedinou ozdobou je sada dřevěných trámů podél stropu. Koleje jsou umístěny pod hlavním nástupištěm. Jediným zajímavým prvkem stanice je zdobená lampa na každém z nástupišť stanice.

Oktyabrskaya

Toto je další stanice, která působí velmi utilitárně. Byla otevřena v roce 1956 na trati Sokolničeskaja. Koleje se nacházejí pod hlavním nástupištěm. Jedinou zajímavou částí stanice je věž na konci nástupiště. Je to celkem standardní věž s několika dekorativními ozdobami. Stanice se nachází pod bulvárem Zahradního okruhu. Je velmi blízko Moskvoreckého mostu, který překračuje řeku Moskvu. Z povrchu stanice je krásný výhled na řeku a most. Oktjabrskaja však není jen architektonickým skvostem. Je to také důležitý kus sovětské historie. Stanice byla postavena na místě důležité bitvy ruské občanské války.

Sokol

Stanice Sokol byla otevřena v roce 1956. Stejně jako stanice Okťabrskaja se i Sokol nachází pod bulvárem Zahradní okruh. Bulvár je významnou moskevskou ulicí, která se táhne od Kremlu až po Vrabčí hory. Kříží řeku Moskvu a Moskvorecký most. Stanice se nachází na trati Sokolničeskaja. Nachází se v blízkosti Moskvoreckého mostu a Moskvorecké čtvrti. Čtvrť vyrostla v okolí mostu. Stanice Sokol je pojmenována podle nedalekého letiště. Letiště sloužilo k testování letadel a výcviku pilotů. Během druhé světové války sloužilo také jako důležitá vojenská letecká základna. Samotná stanice je dalším nudným, utilitárním prostorem. Je to většinou obyčejná betonová krabice s několika ozdobami. Je zde také velmi nízký strop, který nepůsobí příliš přívětivě. Jediným zajímavým prvkem stanice je velký kreslený obrázek pilota stíhačky na jednom z nástupišť.

Ale nejdříve: Proč je moskevské metro tak děsivé?

Moskevské metro je se svým tlumeným osvětlením, opuštěnými tunely a starými architektonickými detaily docela strašidelné místo. Stanice byly postaveny za Stalinovy éry, kdy se sovětské úřady soustředily na vytvoření velkolepého architektonického projektu. Chtěly novým metrem ohromit obyvatele Moskvy, aby byli na svou zemi hrdí. Chtěly ukázat, že Sovětský svaz je světovou velmocí. Chtěly vytvořit symbol úspěšného budování socialismu. Architekti navrhli stanice jako soubor paláců s návrhy inspirovanými klasickou architekturou. Architekti použili mramor, ornamenty, pozlacené ozdoby a sochy slavných osobností a zvířat. Stanice byly navrženy jako místa krásy, vznešenosti a luxusu.

Na vině jsou ruiny a protipožární opatření

Metro je skvělý architektonický projekt, ale není to příliš pohodlné místo. Architekti chtěli vytvořit krásné stanice, ale nedbali na potřeby cestujících. Stanice jsou velmi úzké a úzká jsou i nástupiště. Cestující se po nástupišti sotva projdou. Architekti se také rozhodli, že stanice budou postaveny jako paláce: s pevnými, silnými zdmi. Nedbali na zvukovou izolaci a akustiku. Stanice jsou tak hlučné, že musíte křičet, abyste si mohli popovídat s kamarádem. Architekti se také nestarali o požární bezpečnost. Stěny jsou z masivního betonu. Požární bezpečnost byla až druhořadým zájmem. Tato rozhodnutí způsobila, že stanice nejsou příliš pohodlné ani dobře řešené. Díky nim jsou však stanice velmi krásné a působivé.

Které stanice jsou nejstrašidelnější?

Všechny stanice na našem seznamu jsou příkladem stalinistického architektonického stylu. Některé stanice však působí děsivěji než jiné. Myslíme si, že nejděsivější jsou stanice, které působí nejvíce opuštěně a zpustle. Vybrali jsme stanice, které působí jako skutečné ruiny. Při návštěvě těchto strašidelných stanic je nejdůležitější mít na paměti, že je třeba být opatrný. Personál stanice ne vždy ví, kde se nacházejí nebezpečná místa. Jsou zdokumentovány případy, kdy lidé spadli na koleje a zemřeli.

Moskevské metro je impozantní technické dílo. Je také dost děsivé. V labyrintu stanic se mísí stalinská velkolepost s postapokalyptickým peklem. Mramorové sloupy, lustry a pozlacené obložení se tu snoubí s tlumeným osvětlením, graffiti, požáry kolejí a zatopenými tunely.

Některá nádraží jsou tak sp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *