Koriandr je pomocník nejen na zažívací potíže. Jak ho vypěstovat?

Mnoho lidí má v dnešní době bylinky zasazené alespoň v truhlíku a snaží se pěstovat své vlastní léčivé prostředky a koření. Vypěstovat si můžete také koriandr setý, který má na lidský organismus opravdu mnoho blahodárných účinků. Na co všechno se používá a jak ho vypěstovat? Pojďme se podívat!

Koriandr je jednoletá bylinka původem patrně za západní Asie, která může dosahovat výšky až půl metru. Má bílé květy, které lze spatřit zejména v červnu a červenci. Plodem koriandru setého jsou světle hnědé kulovité dvounažky. Známý je také svou příjemnou vůní.

Jak se koriandr používá a pěstuje?

Pokud se chystáte koriandr pěstovat doma, naleznete semena a sazeničky snad v každém lepším zahradnictví. Výsev probíhá v dubnu a to do výživné a lehce vápenaté půdy. Koriandr má rád slunná stanoviště, ovšem chráněná před větrem. V prvních fázích nezapomínejte sazenici dostatečně zalévat, později naopak prospěje více sucha. Plody, které vypěstujete, se sbírají těsně před dozráním. Pro léčivé účely poslouží plod, pro upotřebení v kuchyni zase zelená nať.

Vypěstovat koriandr není těžké.
Vypěstovat koriandr není těžké.

Z drcených semen je možné připravovat odvar nebo léčivé víno. Stejně tak lze čerstvě nadrcená semena rovnou polykat. Čerstvá nať je výborným kořením na ogrilované ryby, hodí se do majonéz, salátů i tvarohových pomazánek. Semena jsou vhodná i do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Věděli jste, že koriandr je díky své vůni vyhledávání i v oblasti tvorby parfémů a voňavek?

Koriandr se hodí na dochucení téměř všeho.
Koriandr se hodí na dochucení téměř všeho.

Jaké účinky koriandr má?

Koriandr obsahuje éterické oleje, mastný olej, silice, třísloviny, hořčiny apod. Mezi jeho nejznámější účinky patří pomoc se zažívacími potížemi a problémy s trávením. Dále pomáhá při nadýmání, křečích břicha i kolice trávicího traktu. Zajímavostí může být, že posiluje nervy (povzbuzuje nervovou činnost a stimuluje tělesnou činnost) i slinivku břišní a pomáhá proti kašli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *