Kanadské borůvky – jak pěstovat?

Kanadské borůvky jsou v posledních letech na našich zahradách stále více rozšířené. Je po nich značná poptávka. Kanadské borůvky jsou dnes k sehnání v několika druzích – požadavky na zdárný růst a množství plodů však mají více méně stejné. Obecně se dá tvrdit, že jsou na pěstování poměrně jednoduché, vyžadují však zvýšenou přípravu před samotným vysazením a také adekvátní péči během jejich růstu.

bor2

Správný výběr stanoviště

Základem budoucí spokojenosti při pěstování kanadských borůvek je správný výběr stanoviště. Ideální je místo s vyšší vlhkostí vzduchu. Borůvky mají rády slunné, maximálně polostinné místo.

Dobře propustná lehká půda

Nejdůležitějším faktorem pro zdárný růst a plodivosti u borůvek je bezesporu půda. Kanadská borůvka vyžaduje dobře propustnou a lehkou, kyselou půdu. Standardní, zahradní zemina borůvkám v žádném případě nevyhovuje – doporučujeme sehnat buď lesní půdu, nebo koupit rašelinu.

Je zapotřebí počítat s tím, že v kyselé půdě je minimum živin, kořenům se v ní tedy bude dobře růst, ale bude nutné pravidelné přihnojování – lze zvolit nejrůznější hnojiva, důležité je však postupné uvolňování obsažených látek.

Kanadské borůvky je nutné pravidelně zalévat. Především v letním období by půda pokud možno neměla vůbec vysychat.

Výsadba borůvek

Před výsadbou kanadských borůvek je ideální vykopat větší díru do země, do které následně vsypete požadovanou, kyselou zeminu. Kořenový systém borůvek je velice složitý a rozvětvený, vyplatí se tedy nešetřit s místem. Čím více bude rostlina prokořenělá, tím bude více plodit.

Většina odrůd kanadských borůvek odolává mírným mrazům – v našich zeměpisných podmínkách by neměl být žádný problém, aby kanadská borůvka plodila třeba i dvacet roků. Nutno říci, že se nejedná o samosprašnou rostlinu, k dosažení plodů je tak zapotřebí minimálně dvě rozdílné rostliny kanadských borůvek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *