jak vznikají kroupy

Kroupy jsou vzácným počasím, které se vyskytuje po celém světě. Tyto lokální bouře jsou obzvláště intenzivní ve vyšších nadmořských výškách. Zajímalo vás někdy, jak kroupy vznikají? V tomto článku se dozvíte, jak jsou tyto bouřky vyvolány a jaké jsou jejich nejčastější doprovodné jevy.

Příčiny vzniku krup:

Kroupy jsou jedním z nejstarších známých zdravotních problémů. Vznikají v důsledku infekce dýchacích cest, která se obvykle šíří prostřednictvím kontaktu s příchozími, kteří již dostali kroužky. Některé infekce se mohou vyskytnout i bez přímého kontaktu, například při inhalaci aerosolu infikovaných částic. Kroupy jsou většinou způsobeny virem bezobalový kroužek.

Kroupy se mohou šířit velmi rychle mezi dětmi a jejich blízkými, obzvláště v zastavěných oblastech a zařízeních, jako jsou školy nebo dětská hřiště. Kromě infekce, která je způsobena virem kroužku, jsou kroupy často způsobeny bakteriální infekcí, jako je Haemophilus influenzae, která se může vyskytnout v kombinaci s virem kroužku. Obě infekce se mohou rychle šířit mezi dětmi.

Doprovodné jevy krupobití

Krupobití patří mezi přírodní jevy, které mohou být doprovázeny několika dalšími jevy. Nejčastěji se s krupobitím spojuje přítomnost blesků, déšť, hrom a časté změny v počasí. Blesky jsou obvykle doprovázeny hromem. Když se blesk dotkne země, způsobí záblesky světla a velký zvuk vln, který se nazývá hrom. Díky hromu se množství energie uvolňuje v okolním vzduchu a způsobuje prudké změny atmosférického tlaku. To vyvolává vítr, který v konečném důsledku může vyvolat hustou oblačnost, která začne produkovat kroupy. Kroupy jsou padající kapky dešťové vody, které se uvolňují z husté oblačnosti. Často tyto kroupy společně s hromem a blesky vytváří radioaktivní proud v okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *