Jak se starat o jarní kytky?

Kdo z vás by si dokázal představit jarní okrasnou zahradu bez krásných, pestrobarevných květů? Pokud i vy souhlasíte s tím, že na jaře to má vypadat na zahradě hezky, je důležité popřemýšlet, jaké konkrétní rostliny by se sem hodily. Nebude to nic složitého – jarních květin je totiž opravdu velké množství, stačí se podívat do jakéhokoliv zahradnictví, nebo prodejny s rostlinami. Nabízí se například tulipány, narcisy, časně z jara potom sněženky, bledule, petrklíče a mnohé další. Všechny tyto rostliny mají jedno společné, je potřeba se o ně adekvátně starat.

Slunečné stanoviště

Péče začíná již při vysazování. Většina těchto rostlin vyžaduje slunečné a pokud možno před ostrými a studenými větry chráněné stanoviště. Standardně jde však o poměrně odolné rostliny, které nevyžadují ani přihnojování.

Dostatek vláhy

Po končící zimě bývá obvykle dostatek vláhy ze sněhu. Bohužel však v posledních letech není během zimních měsíců dostatečná sněhová pokrývka a tak se prohlubuje sucho, které jarním rostlinám rozhodně nesvědčí. Je tak důležité myslet i na pravidelnou zálivku.

Péče po odkvětu

Ani v době, kdy rostlinky odkvetou, by neměla vaše péče o ně končit. V období těsně po odkvětu je vhodné zkontrolovat, zda květy upadly a zároveň odstranit i jejich vnitřní části, aby se nezačaly tvořit semena, která by rostlinu zbytečně vysilovala.

Jarní rostliny jsou velice často trvalky, znamená to, že je nemusíte další sezonu znovu vysazovat. V mnohých případech se zatáhnou do země a na jaře potom opět vyraší.

Jarní rostliny v květináčích

Samostatnou kapitolou jsou potom jarní rostliny v květináčích. Ty jsou v průběhu roku v interiérových prostorách a na jaře, jakmile je dostatečná teplota, je můžete vytáhnout před dům. Tyto rostliny vyžadují zvýšenou zálivku a také i přihnojování. Jsou obecně choulostivější a křehčí, venku by si měly zvykat postupně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *