Broušení řetězu motorové pily

Motorová pila je na našich zahradách, ale třeba i na chatách či chalupách, velice užitečným pomocníkem. Aby však bylo řezání motorovou pilou maximálně efektivní a zároveň nebylo kontraproduktivní a nebezpečné, je zapotřebí čas od času kontrolovat řetěz. Zaměřit se musíte zejména na jeho ostří, které vyžaduje v pravidelných intervalech broušení. Nebojte se, není to nic složitého. Jste-li alespoň částečně manuálně zruční, zvládnete to.

shutterstock_127376918

Vhodný pilník a další nářadí

Na broušení řetězu motorové pily budete potřebovat vhodný pilník. Neměl by být ani malý, ani velký, zkrátka tak akorát na daný řetěz. Kromě pilníku si připravte také klíč na povolení řetězu a svěrák, do kterého pilu uchytíte. Vhod může přijít i šroubovák, který zajistí propnutí řetězu.

Očištění řetězu

V prvním kroku je zapotřebí očištění řetězu, jinak by nemohlo broušení vůbec probíhat. Při čištění buďte velice opatrní, abyste se nezranili. Bude zapotřebí odstranit hlavně piliny, případně třísky a malé kousky dřeva, které se uchytily v řetězu.

Broušení nadvakrát

Samotné broušení řetězu motorové pily by mělo probíhat nadvakrát. Nejprve je nutné brousit zuby, které mají sklon při pohledu shora buď doprava, nebo doleva a teprve poté, co všechny tyto zuby nabrousíte, přistoupíte na zuby s opačným sklonem.

Při broušení dbejte opět zvýšené opatrnosti. Je důležité si uvědomit, že pracujete s ostrým předmětem.

Vzhledáte-li, že je řetěz pily dostatečně nabroušený, můžete opět nasadit kryt a klíčem utáhnout. Jak vidět broušení řetězu motorové pily není nic složitého. Ideální samozřejmě je, pokud by vám tuto činnost mohl přímo někdo, kdo již ji vykonával, ukázat. V opačném případě se taktéž nemusíte obávat, napoprvé vám to možná půjde o něco složitěji, ale jakmile si broušení po nějakém čase zopakujete, dostane se vám postup do rukou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *