Pěstování Aloe

Rostliny rodu Aloe pochází z ostrovů v Indickém oceánu a zahrnují více než 350 nejrůznějších druhů. Mezi nejznámější a nejpěstovanější druh se řadí aloe vera. Tuto rostlinu znáte určitě i vy, proslavily ji zejména její příznivé účinky na lidské zdraví.

aloe

Aloe vera je sukulent, který má rád teplo. Pro ideální růst rostliny je tedy nutné zajistit teplotu minimálně dvacet stupňů a více v letním období, přes zimu stačí teploty okolo deseti stupňů, určitě však nesmí klesnout pod mezní hodnotu pěti stupňů.

Dobře propustný substrát s dostatečnou, ale mírnou zálivkou

Aloe vera vydrží i období sucha, přesto je však nutné myslet na zálivku. Ta by měla být během letního období, především pokud je rostlina na světlém a slunném místě zhruba obden. Půda nemá být převlhčená, ale ani ne suchá.

Co se týká nejvhodnějšího substrátu, tak je jím spíše písčitá, dobře propustná zemina. Můžete ji vytvořit smícháním klasické půdy s pískem, nebo ji přímo zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Stejně jako ostatní sukulenty, tak i aloe vera má ráda světlo. Nejlepší volbou ale nejsou ani ostré sluneční paprsky, které mohou listy dokonce spálit.

Množení řízkováním nebo semeny

Rozhodnete-li se aloe vera rozmnožit, můžete využít dvě možnosti – buď řízkování nebo výsadbu semen.

Řízkování probíhá jednoduchým způsobem. Rostlině stačí odřezat růžice listů nebo výhony, které je ideální nechat dva dny proschnout a poté je zasadíte. Řízky se doporučují brát z matčiných rostlin, které jsou minimálně dva roky staré – aloe vera je trvalka. Nejvhodnější doba na množení aloe vera, respektive na sázení řízků nebo vysévání semen je v letním období.

Blahodárné účinky pro lidské zdraví

Aloe vera vám může přijít vhod v mnohých případech. Byly prokázány a jsou všeobecně známy léčebné účinky rostliny při popáleninách, odřeninách nebo otocích nejrůznějších tělních tkání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *