Origami – kouzlo papírových skládanek

Nevíte, co byste vymysleli pro své věčně neposedné dítě? Neustále by chtělo něco podnikat? „Mami, pojď si se mnou hrát, přečti mi pohádku, nezkusíme tohle?“ slyšíte kolem sebe. Ale vy nechcete vymýšlet nic náročného, sama jste se právě vrátila z práce a jste unavená… Tak zkuste zábavu pro děti i dospělé, zkuste si složit origami!

Nevíte, co byste vymysleli pro své věčně neposedné dítě? Neustále by chtělo něco podnikat? „Mami, pojď si se mnou hrát, přečti mi pohádku, nezkusíme tohle?“ slyšíte kolem sebe. Ale vy nechcete vymýšlet nic náročného, sama jste se právě vrátila z práce a jste unavená… Tak zkuste zábavu pro děti i dospělé, zkuste si složit origami!

Od posvátna ke hře

Origami je slovo japonského původu a v překladu znamená skládat papír. Původně se však používalo pro označení úředního dokumentu složeného předepsaným způsobem, postupně se jeho význam rozšířil a přes označení skládanek pro posvátné účely dnes nakonec označuje jakoukoli papírovou skládanku. Toto japonské umění má dlouhou tradici, jeho počátky spadají až do devátého století našeho letopočtu.

Klasika, věrnost či geometrie?

Origami má tolik směrů a je natolik rozšířené po celém světě, že je někdy těžké určit, co je jen hraní si s papírem a co bychom mohli již označit za japonské umění. Klasický směr se odvolává na japonskou tradici, skládanky vypadají věrohodně jako věc, kterou mají představovat, přesto ji zcela nekopírují. Realistické skládanky jsou daleko těžší na poskládání, věrně a do všech detailů kopírují určitý předmět a k jejich skládání se často používá vrstveného papíru. A nakonec geometrické skládanky. Ty nejsou tak časté, představují geometrická tělesa a k jejich vytvoření často musí pomoci drátek nebo dřívko – jinak by tvar stěží udržely.

Pro děti jsou origami něčím neobyčejným, zábavou, kterou nezkoušejí každý den. Nebojte se. Když začnete od něčeho jednoduchého, zvládne to i vaše dítě. Vždyť kupříkladu parníček nebo žabičku dokáží poskládat i děti předškolního věku. A co teprve večerníčkova čepička? Až si děti svoji skládanku poskládají, mohou si ji i vabarvit a hrát si s ní. A vy si můžete na chvíli vydechnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *