nejnižší naměřená teplota

Teplota je jednou z nejzákladnějších fyzikálních veličin, která nás obklopuje. Jelikož se měří ve velmi širokém rozsahu, můžeme se pokusit odhadnout, kolik nejnižší teploty bylo kdy naměřeno na Zemi. Odpověď nám přinesou venkovní měření, která se provádějí po celém světě. Nejnižší naměřená teplota se datuje až do doby, kdy byly ještě málo dostupné technologie pro měření. I přesto se nám podařilo vytvořit komplexní obraz toho, kolik nejnižší teploty bylo naměřeno.

Nejnižší naměřená teplota na Zemi

Nejnižší naměřená teplota na Zemi dosáhla -89,2°C. Měření se uskutečnilo v Rusku v roce 1983 v oblasti Ostřijských hor, nazývané Vostoka. Tato oblast je nejhlubším bodem Antarktidy a nejhlubším bodem kontinentálního masivu, který se nachází v jihovýchodní části Ruska.

Toto měření je stále považováno za nejnižší teplotu, která byla naměřena na Zemi. To znamená, že zatímco jiná místa na Zemi mohou dosáhnout velmi nízkých teplot, Vostoka se stala příkladem toho, jak studená může být Země. Naštěstí nejsou takové nízké teploty běžné. Obecně platí, že místa, která jsou vzdálená od severního a jižního pólu, se obvykle pohybují kolem 0°C.

Historie měření nejnižší teploty

Měření nejnižších teplot se datuje od doby, kdy byly počátky meteorologie. Nejstarší záznamy o měření teplot jsou omezeny jen na několik měření od roku 1660. První použitelná technologie měření teploty byla objevena v 18. století a od té doby se měření dostalo na vyšší úroveň. V 19. století se objevily měřicí přístroje a byly vyvinuty metody pro měření teploty v podmínkách extrémních teplot. V průběhu 20. století, vyvinutí nových technologií a zlepšení dostupnosti meteorologických instrumentů, se měření nejnižších teplot ještě více zaměřilo na to, aby mohlo být ještě přesnější. To umožnilo lidem vytvořit seznam nejpřesnějších naměřených teplot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *