nejhlubší místo na zemi

Nejhlubší místo na Zemi se nachází na Tichém oceánu v Marianském příkopu. Nachází se mezi Filipínami a Guamem, a v jeho nejhlubším bodě dosahuje hloubky 10 898,4 m. Marianský příkop byl objeven již v roce 1875 a jeho plné prozkoumání trvalo dalších sto let. Jeho geologie je poměrně složitá, protože se skládá z více samostatných částí. V některých částech je tato hloubka ještě větší a dosahuje až 11 034 m.

Historie Marianského příkopu

Historie tohoto místa je zajímavá. První zpráva o Marianském příkopu se objevila v roce 1875, když byl poprvé prozkoumán. V té době to byl nejhlubší úkaz na Zemi, který dosáhl hloubky 10 890 metrů.

V roce 1925 byla v Marianském příkopu provedena další průzkumná mise, a od té doby se objevila řada dalších průzkumů a výzkumů během let. Například v roce 1997 byla použita nová technologie pro prozkoumání tohoto místa a v roce 2009 byla zde instalována výzkumná stanice, která provádí další výzkum. V tomto okamžiku se zjistilo, že Marianský příkop je nejhlubší místo na Zemi s hloubkou 10 923 metrů.

Geologická složitost Marianského příkopu

Geologická složitost tohoto místa je fascinující a jeho hloubka dosahuje až 11 022 metrů.

Toto místo bylo objeveno v roce 1875 a je obklopeno velkými ostrovy v blízkosti Filipín a Japonska. Geologové tvrdí, že Marianský příkop je vlastně širokou sondou, jejíž části jsou od sebe odděleny kolmými stěnami skal, které zasahují až do hloubky. Nalezená minerální vrstva je důkazem, že se na tomto místě vytvářela a přesunovala hornina po miliony let. Tato oblast je také plná jedinečných organismů, které se začaly vyvíjet v čase a měnily svou podobu, aby se přizpůsobily tomuto podivnému prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *