Jak zjistit, zda je někdo v exekuci: 3 kroky, které vám pomohou učinit informované rozhodnutí

Věděli jste, že vaši sousedé mohou přijít o domov? K zabavení nemovitosti dochází, když se lidé opozdí se splátkami hypotéky a nejsou schopni je dohnat. Ve třetím čtvrtletí roku 2018 se počet exekucí zvýšil již šesté čtvrtletí v řadě, a to v důsledku kombinace stárnoucího bytového fondu, restriktivních úvěrových praktik a nezaměstnanosti. Pokud žijete v oblasti s velkým počtem starších domů, je důležité, abyste věděli, na co se zaměřit, pokud máte podezření, že někomu ve vašem okolí hrozí exekuce. Pokud vidíte známky toho, že má někdo problémy se splácením hypotéky a může mu hrozit exekuce, je nejlepší jednat rychle. Můžete jim pomoci tím, že je informujete o vládních programech nebo finanční pomoci, kterou nabízejí neziskové organizace nebo spořitelny.

Zjistěte, zda je někdo v exekuci

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda někomu hrozí exekuce, je zeptat se ho. Pokud se bojíte oslovit souseda přímo, můžete si udělat obecnou představu tak, že se podíváte na nemovitosti ve svém okolí. Znalost stavu nemovitostí sousedů vám může pomoci zjistit, zda jsou schopni splácet hypotéku. Pokud ve svém okolí vidíte hodně zchátralých domů, můžete se na to sousedů zeptat. Pokud si všimnete náhlého poklesu údržby, můžete si se sousedy promluvit a ujistit se, že vědí o užitečných programech, jako je například program finančního vzdělávání vlastníků domů. Můžete se také zeptat sousedů, zda je nekontaktoval věřitel, realitní makléř nebo stavební firma s dotazem na sousední dům.

Hledejte letáky na poště

Pokud hledáte na domě ceduli o zabavení nemovitosti, nejlépe se po ní porozhlédnete na poště. Pošty dostávají oznámení o exekuci od věřitelů a vkládají je do svých schránek. Pokud v poštovní schránce uvidíte hromadu oznámení, víte, že se chystá exekuce. Pokud uvidíte oznámení, že se chystá exekuce domu, zkuste si promluvit s majitelem a zjistit, zda mu můžete nějak pomoci. Pokud se majitel snaží dům prodat dříve, než dojde k exekuci, možná se vám podaří získat dobrou nabídku na dům v sousedství.

Podívejte se do novin na nabídky nemovitostí

Dalším dobrým způsobem, jak sledovat exekuce ve vašem okolí, je sledovat nabídky nemovitostí v novinách. Pokud uvidíte inzeráty inzerující levné nabídky na koupi domů ve vašem okolí, může to být znamení, že majitel čelí exekuci. Požádáte-li novinovou společnost o seznam nabídek nemovitostí ve vašem okolí, můžete získat přehled o nadcházejících exekucích.

Zjistěte, zda se v sousedství nenachází nějací stavební dělníci.

Stavební dělníci mohou být včasným znamením blížící se exekuce. Pokud si věřitel objedná opravu nemovitosti u dodavatele, může si na dokončení prací najmout subdodavatele. I když to nemusí být známkou toho, že se chystá okamžitá exekuce, může to znamenat, že majitel nemůže dokončit opravy bez pomoci. Pokud vidíte, že z nedalekého domu přichází a odchází mnoho dělníků, můžete se podívat do sousedního sdružení, zda si nestěžují na hluk ze stavby. Můžete se také dělníků zeptat, zda o situaci majitele domu něco nevědí.

Jak zjistit, zda je někdo v exekuci

Pokud jste se pokoušeli zjistit, zda je někdo v exekuci, a nedaří se vám získat odpověď, můžete si najmout firmu nebo vyšetřovatele, aby se na to zeptal vaším jménem. Můžete se také zeptat přátelského souseda nebo místního orgánu činného v trestním řízení, zda se mohou spojit s majitelem domu a zeptat se na stav domu. Pokud víte, že je soused v exekuci, můžete mu pomoci tím, že mu nabídnete práci na zahradě nebo drobné opravy kolem domu. Můžete také majitele domu informovat o vládních programech nebo finanční pomoci, kterou nabízejí neziskové organizace nebo spořitelny. Pokud na blízkém domě vidíte ceduli s nápisem exekuce nebo víte, že sousedovi hrozí exekuce, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou. Můžete nabídnout drobné opravy v okolí domu, dávat pozor na podezřelé aktivity a informovat majitele domu o vládních programech nebo finanční pomoci nabízené neziskovými organizacemi nebo družstevními záložnami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *