Co je to úrok a RPSN

Co je to úrok a RPSN

Image Source: Pexels

Úrok je částka, kterou každý měsíc zaplatíte za svůj úvěr. Věřitel vám řekne, jakou úrokovou sazbu uplatňuje, ale nikdy vám neřekne, jak vysoký úrok uplatňuje. To proto, že úroková sazba je jen špičkou ledovce, pokud jde o pochopení nákladů na vaši půjčku. Zde se dozvíte, co potřebujete vědět o RPSN a proč může být toto číslo vyšší, než si myslíte.Čtěte více >

Jaká je RPSN?

RPSN je roční procentní sazba nákladů nebo roční procentní sazba nákladů (RPSN), což je sazba, kterou vám věřitelé účtují za půjčku. RPSN obvykle najdete v drobném písmu každé půjčky, kterou si berete, ale vyplatí se také vědět, co to je a jak se mění z roku na rok. RPSN představuje náklady na vaši půjčku a mění se v závislosti na řadě věcí, ale hlavně na účtované úrokové sazbě a délce splácení. Čím delší je půjčka, tím vyšší je RPSN.

Proč je RPSN důležitá?

Když se rozhodujete o půjčce, vždy se podíváte na RPSN a použijete ji jako vodítko při rozhodování o výši úroků, které byste měli platit. RPSN je však pouze jedním z mnoha faktorů, podle kterých věřitelé určují, jak vysoké úroky budou účtovat. Ačkoli se tedy RPSN může zdát jako dobrý ukazatel toho, kolik byste měli platit úroků, není jediným zvažovaným faktorem. Při určování úrokové sazby berou věřitelé v úvahu i další věci, včetně vašeho úvěrového skóre a výše dluhu, který se snažíte financovat.

Kdy byste měli vypočítat RPSN?

Nejlepší čas pro výpočet RPSN u půjčky je obvykle v době, kdy se chystáte rozhodnout o půjčce. I když se úrokové sazby u jednotlivých věřitelů liší, většina z nich vám poskytne orientační údaj, který zahrnuje aktuální sazbu a určité vodítko, kde můžete očekávat, že budete platit úroky. Vyplatí se však vědět, kdy si RPSN spočítat – může vám to poskytnout další informace o tom, jak věřitel určí vaši úrokovou sazbu.

Jak vypočítat RPSN u půjčky?

Pokud budete splácet půjčku po celou dobu jejího trvání, nikoliv po dobu, na kterou jste si peníze půjčili, můžete pro výpočet RPSN použít jiný vzorec. V takovém případě budete potřebovat znát výši půjčky, úrokovou sazbu a počet let, po které budete půjčku splácet. Nejprve pomocí roční procentní sazby nákladů zjistíte, kolik zaplatíte úroků. Poté přičtete počet let, na které jste si půjčili, k době trvání půjčky a určíte celkový úrok, který zaplatíte.Zde je příklad: Půjčíte si 100 000 USD na 5 let s roční úrokovou sazbou 8 %. Poté, co zjistíte, kolik za tuto dobu zaplatíte úroků, můžete určit, zda je to výhodné, nebo ne. V tomto případě by vaše RPSN činila 8 000 USD.

Závěr

I když je RPSN užitečným nástrojem pro ty, kteří splácejí půjčky později, je důležité si uvědomit, že úrok není jediným nákladem spojeným s půjčkou. Existují také poplatky, body a další skryté náklady, které ovlivní konečnou cenu vaší půjčky. Takže i když vám může být účtován úrok z půjčky, je důležité mít na paměti, že náklady na půjčku zahrnují také poplatky a další výdaje, které ovlivní konečnou cenu vaší půjčky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *