Astigmatismus – co to je

Astigmatismus je jednou z nejčastějších vad zraku, která se objevuje u lidí všech věkových skupin. Vzhledem k tomu, že tento poruchou refrakce oka se vyskytuje často, je důležité dobře pochopit, co je to astigmatismus, jak se projevuje a jak se léčí. Tento článek se zaměří na definici astigmatismu, jeho typy a diagnostiku a také na možnosti léčby. Především se ale zaměří na vysvětlení, jakým způsobem astigmatismus ovlivňuje zrakový obraz.

Co je astigmatismus

Člověk s astigmatismem může zaznamenat rozmazané obrazy, které jsou rozostřeny a neostré. Oční optik je schopen tento stav diagnostikovat pomocí změření refrakčního stavu oka pomocí refraktometru.

Rovnoměrné tvarování je nezbytné pro normální vidění. Pokud je oko nepravidelně tvarované, pak světlo, které dopadá na oko, se nerozptýlí rovnoměrně, ale dochází k zakřivení obrazu. To způsobuje rozostření obrazu a může způsobit astigmatismus.

Jaké jsou jeho typy a diagnóza

Mohou být ovlivněny jak dálkové, tak i blízké objekty. Typy astigmatismu zahrnují křivky (cylindrické) astigmatismus, lamelární astigmatismus a astigmatismus vycházející z keratotomie.

Diagnostikování astigmatismu zahrnuje zkoumání každého oka zvlášť. K tomu je obvykle používán refrakční keratometr nebo refrakční biometr. Tyto typy diagnostiky měří křivky oka a určují, které části jsou nadměrně křivé. Diagnostikování astigmatismu také umožňuje lékaři určit, jakou hodnotu dioptrie je zapotřebí k nápravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *