Jak pěstovat tamaryšek?

Tamaryšek patří mezi okrasné rostliny, které si v našich podmínkách získávají řadu roků vysokou oblibu. Jsou nenáročné a jejich základní charakteristikou, kromě krásné exploze květů, je i vysoká míra přizpůsobivosti – tamaryškům se bez jakýchkoliv větších problémů daří i v drsnějších klimatických podmínkách.

stichaasyn 2b

Slunné stanoviště

Tamaryšek má rád slunné stanoviště. Pokud byste ho zasadili do stínu, určitě by se mu tolik nedařilo, nemohli byste očekávat takovou záplavu jemných, růžově až červeně zbarvených kvítků. Umístění tamaryšku do polostínu je ještě na hranici akceptovatelnosti.

Lehká a propustná zemina

Pro tamaryšek je ideální lehká a pokud možno propustná zemina. Nemá přílišné požadavky na její složení. Dokáže se dobře adaptovat. Daří se mu mimo jiné i v oblastech pouště.

Rychlý růst vyžaduje pravidelný řez

Tamaryšek velmi rychle roste. Keř běžně dosahuje i výšky přes dva metry. Abyste zajistili jeho dokonalý tvar, je dobré pravidelný jarní řez. Ořezávat by se měly loňské větve – ty, které minulý rok kvetly. Nebojte se hlubších řezů, tamaryšek rychlé obrazí a navíc dojde k jeho omlazení.

Snáší sucho i mráz

Pokud je tamaryšek dostatečně prokořenělý, velice dobře snáší jak období sucha, tak i zimní mráz. Po této stránce se o něho není zapotřebí jakkoliv starat. Co se týká zálivky, doporučuje se velice mírná, pokud během roku dostatečně prší a jedná se již o vzrostlejší keř, není zálivka dokonce ani zapotřebí. Stejně tak si nedělejte ani jakékoliv starosti s přihnojováním – obvykle se keř obejde bez jakýchkoliv hnojiv.

Tamaryšek vytváří vzdušný a opadavý keř, který se těší největšímu obdivu v době květu – tedy na jaře, obvykle v průběhu měsíců dubna a května. I po odkvětu však dokáže na vaší okrasné zahradě vytvořit spoustu krásy, kterou budou obdivovat i lidé v okolí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *